I Ogólnopolski Rowerowy Rajd Energetyków został wpisany w cykl imprez Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich
Kaszuby to kraina znajdująca się na północy Polski. Niewątpliwie jest częścią Pomorza (na zachód od Wisły), jednak trudno jest dokładnie wyznaczyć granice regionu ponieważ nie są to tereny historyczne. To co można jeszcze powiedzieć o Kaszubach to fakt, iż rozpościerają się od Morza Bałtyckiego na południe i obejmują swym zasięgiem zarówno piaszczyste plaże wybrzeża, przepiękne lasy, jak i malownicze jeziora. W zasadzie nie wiadomo skąd wzięła się nazwa Kaszuby. Wiadomo jedynie, że niegdyś brzmiała Cassubia i po raz pierwszy w formie pisanej pojawiła się na początku XIII wieku.
Ziemia Kaszubska to teren zamieszkiwany niegdyś przez stary lud pomorski. Obecny teren Kaszub jest zaledwie małą częścią ziemi Kaszubskiej sprzed wieków. Historia obecnego terenu Kaszub wiąże się z dynastią Kaszubską, której początki sięgają przełomu wieków X i XI. Założycielem dynastii był prawdopodobnie książę Pomorza Gdańskiego Subisław
Przemierzających ziemię kaszubską uderza niezwykłe bogactwo krajobrazów. Jeśli wierzyć starej legendzie, wzięło się ono stąd, że Pan Bóg zabrał się za tworzenie Kaszub na samym końcu. A ponieważ zostało mu sporo „budulca” z najrozmaitszych krain, które ukończył wcześniej, rzucił to wszystko na ziemię kaszubską – i tak zostało do dziś. I właśnie do tego magicznego miejsca pełnego niepowtarzalnych barw, muzyki i piękna przyrody zapraszamy wszystkich miłośników rowerów na
I Ogólnopolski Rajd Rowerowy Energetyków.
Zapraszamy zawodowców i amatorów, przygotowaliśmy trasy o różnym poziomie trudności, ale wszystkie bogate w atrakcje tego regionu.
Opis i mapa trasy:
Wieżyca – Stężyca – Gołubie – Żuromino – Borucino – Kamienica Szlachecka – Mściszewice – Węsiory – Kręgi Kamienne –Wieżyca Trasa ok. 55 km. Dla chętnych Trasa zostanie skrócona. Wycieczka na trasie Wieżyca-Gołubie-Stęzyca-Wąsiory-Wieżyca
Naszą wyprawę rozpoczynamy w Wieżycy najwyższym punkcie Niżu Polskiego. Atrakcją jest Kaszubska Wieża widokowa im. Jana Pawła II. Kierujemy się drogą na Gołubie. Kolejnym punktem naszej trasy jest Stężyca była już wymieniana w XIII wieku jako posiadłość rycerska. W Stężycy warto odwiedzić XVIII – wieczny, barokowy kościół, znajdujący się w centrum wsi.
Kierujemy się na zachód, drogą wiodącą do Klukowej Huty. Zaraz za wsią skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Żuromina, aby dotrzeć do Borucina. W Borucinie przecinamy szosę wiodącą z Kartuz do Bytowa, i udajemy się do Kamienicy Szlacheckiej. To tutaj, za podmokłymi łąkami widnieje Zamkowa Góra, na której dawno temu stał zamek. Nikt już nie pamięta co się stało, że zamczysko zapadło się pod ziemie. Wokół tej góry krążyły niegdyś potępione duchy.
Z Kamienicy kierujemy się na Mściszewice. W samych Mściszewicach warto zobaczyć rezerwat geologiczny głazów narzutowych. Z Mściszewic już niedaleko do Węsior, a tam spotkamy się z cudownym oddziaływaniem sił pozaziemskich. W Wąsiorach znajduje się tajemnicze cmentarzysko – Kamienne Kręgi. Z tego tajemniczego miejsca udajemy się w drogę powrotną do Stężycy gdzie kończymy nasz pierwszy dzień rajdu.
Wieżyca – Kościerzyna (trasa rowerowa, znaki niebieskie) – Szarlota – jezioro Osuszyno – Lizaki – Juszki –Wdzydze Kiszewskie
Szlak rowerowy zaczyna się przy dworcu PKP, w centrum, przy pomniku Wybickiego odnajdujemy główną tablicę informacyjną, a dalej – przystanki i dwie zadaszone wiaty. Warto odwiedzić ten unikatowy skansen kolejowy (obowiązkowo – ul. Towarowa 7). Dalej znaki niebieskie poprowadzą nas do skansenu etnograficznego. Uwaga, żeby pod wpływem uroków obu tych skansenów nie przegapić skrętu (na skrzyżowaniu w lewo) do Lizaków, wsi z zabytkami, które dotarły tu – tak jak ty – na kołach: prezbiterium – z Tyłowa, chata – z Pieniężnicy.
Za mostkiem spinającym jeziora Debrzyno i Kramsko Duże oraz 1,5-kilometrowym podjazdem jest wieś Juszki, perełka architektoniczna wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Dalej, nad jeziorem Strupino odnajdujemy wiatę i lekturę o… użyźnianiu zbiorników wodnych. Przed nami droga do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, karczma i ……kąpielisko w pobliskim Gołuniu.
Chmileno- Garcz – kożyczkowo – wybudowanie – kolonia – sianowo leśne –Prokowo – Kartuzy – Chmielno
Pierwsze, potwierdzone historycznie wzmianki o Chmielnie pochodzą z 1220 roku, a od polowy XIX stulecia wieś cieszy się sławą wyśmienitego letniska. Będąc tutaj warto odwiedzić: kościół z 1845 roku, warsztat garncarski rodziny Neclów, checz kaszubską na Kaczym Rynku i przydrożny krzyż wykuty z żelaza z 1888 roku. Z Chmielna pokonujemy długi i stromy podjazd. Za jego pokonanie czeka nas nagroda w postaci rozciągającej się z jego szczytu pięknej panoramy Chmielna i otaczających je jezior.
Dojeżdżamy do Garcza, przecinamy szosę i początkowo utwardzoną, a następnie polną drogą Kierujemy się w stronę Sianowa. Po drodze, z prawej strony rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Łapalickie.
Poruszając się dalej naszym szlakiem mijamy zabudowania o nazwie; Kożyczkowo-Wybudowanie i Młyńsko, a kiedy po lewej stronie ujrzymy przepiękną panoramę Jeziora Sianowskiego, to znak, że dotarliśmy do miejscowości, w której mieści się Sanktuarium Królowej Kaszub – Sianowa.
Po zwiedzeniu świątyni ruszamy w dalszą drogę szosą w kierunku Kartuz. Po kilometrowym podjeździe docieramy do wsi Kolonia. Dalsza droga wiedzie już poprzez piękne lasy. Po niedługim czasie dojeżdżamy do Sianowa Leśnego. Dalsza droga to przyjemna jazda serpentynami szosy, wijącymi się pośród Kaszubskiego Parku Krajobrazowego .Tylko jeszcze za Prokowem długi i trudny podjazd i już jesteśmy w kartuskim lesie.
Dojeżdżamy do Kartuz. Zwiedzmy gotycki kościół poklasztorny. Ulicą Chmieleńską kierujemy się na zachód, poza zabudowania miasta i „małą obwodnicą” miasta dojeżdżamy do szosy prowadzącej do Bytowa.
Mijamy z lewej strony punkt widokowy – Ławka Asesora – skąd roztacza się piękna panorama Kartuz.
Tuż przed skrzyżowaniem z szosą bytowską skręcamy w prawo i Szlakiem Kaszubskim (czerwonym), utwardzoną drogą wśród pięknego, bukowego lasu dojeżdżamy do wsi Kosy. Przejeżdżamy przez tę niewielka osadę i dalej tym samym szlakiem kierujemy się w stronę Chmielna.
Wróć do spisu poprzednich wycieczek
0